Hufiec ZHP Kraków - Podgórze

Zespół do spraw współpracy zagranicznej

KTO?

Zgodnie z rozkazem L. 6/2019 Komendanta Hufca ZHP Kraków-Podgórze został powołany Zespół w składzie: phm. Aniela Radecka oraz pwd. Aleksandra Adler.

Zachęcamy do kontaktu w języku polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i ukraińskim! Z chęcią też pomożemy w tłumaczeniu dokumentów lub propozycji współpracy ze skautami z krajów, w których używa się tych języków.

CO ROBIMY?

Członkinie naszego Zespołu z chęcią pomogą w przygotowaniu zagranicznego wyjazdu Twojej drużyny lub w organizacji wymiany z innymi skautami.

KONTAKT: zagranica.podgorze@zhp.net.pl

Dowiedz się więcej o ZHP w skauting klikając TUTAJ 

We’re pleasured to announce that recently we initiated our District’s Foreign Affairs Team.

Who we are?

In accordance to our District Commander’s order L. 6/2019 our Team was created and its members are: phm. Aniela Radecka and pwd. Aleksandra Adler.

We invite you to contact us in Polish, English, German and Ukrainian! We can also help you with translation of documents or offers of partnership with scouts from foreign countries, where those languages are in use.

 What do we do?

Members of our team will gladly help you to prepare for your or your troop’s international journey or in initiating new partnership with scouts from different countries. Soon we will publish a list of available programs in which our scouts and guides will be able to participate!

Contact us: zagranica.podgorze@zhp.net.pl

For international scouts and guides:

Are you looking for a new partnership in Poland? Contact us! In our district we have cub scouts, boy and girl scouts and guides that would love to meet you and your troop, show you our beautiful City of Krakow and help you with organizing your stay in Poland. Just send us an email and we’ll be happy to help

Accessibility Toolbar

Kontynuując korzystanie z tej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie tej strony przez Twoją przeglądarkę. więcej informacji

Ustawienia tej strony zezwalają na przekazywanie Twojej przeglądarce plików cookie, aby uzyskać lepsze efekty i personalizację. Jeśli będziesz kontynuować lub klikniesz "akceptuj", to zgadzasz się na to.

Zamknij